Rovné podmínky pro všechny!

30. června 2014 v 6:00 | Jana Hájková
Platí v Horních Počernicích opravdu stejné podmínky pro všechny? Nebo jen někteří "vyvolení" si dokáží přihrát výhodné výjimky? Bohužel, fakta ukazují spíše na to druhé…
Velmi stručně na úvod: Paní starostka si od MČ pronajímá objekt bývalé trafiky v ulici Ratibořická čp. 2325 (u Alberta). Objekt zrekonstruovala na cukrárnu. Na dotaz ohledně okolností výše pronájmu a výběrového řízení na tento objekt ve Zpravodaji velmi plamenně popsala, jaké úsilí i náklady to ji a její rodinu stálo.

Raději fakta místo emocí
Předpokládám, že si objekt předtím, než se rozhodla do pronájmu jít, předem prohlédla a jeho stav jí byl dobře znám. Ona (ale i MČ) si musela být vědoma toho, že do objektu, pokud v něm má být realizován prodej potravin a potravinářských výrobků, bude muset investovat určitou částku a to nikoliv zanedbatelnou. Je to jednoduchá rozvaha, kterou udělá každý investor. Od počátku byla nabídka nájemného ve výši 10 000 Kč měsíčně po dobu 10 let. Ale nikde se nehovořilo o tom, že cena pronájmu bude ponížena o výši investice do objektu.

Ale ouha!
Už za 3 měsíce od podpisu této smlouvy je už všechno jinak a v listopadu 2013 je podepsán dodatek k nájemní smlouvě, kde je odsouhlaseno: " MČ (pronajímatel) souhlasí se stavebními úpravami týkající se běžné údržby a oprav" a to v částce 457.589,- Kč. Mimochodem, je to cena na základě předběžného rozpočtu, nikoli reálně dokladových faktur za provedení!
Asi nemá smysl diskutovat o tom, co je a není běžná údržba a oprava a kdo za MČ ověřil tyto skutečně vynaložené prostředky do majetku městské části. Lze předpokládat, že nikdo…
Zásadní je jiná věc, že z důvodu potřeby vynaložení téměř 0,5 mil. městská část (pronajímatel) "souhlasí s návrhem nájemce, aby od následujícího (prvního) měsíce po vydání kolaudačního souhlasu byla měsíční platba za nájemné snížena o 50 %." A tak od ledna 2014 přichází na účet MČ ne 10.000 měsíčně, ale 5.000,- měsíčně. Investice do objektu se zničeho nic z nájmu odečítá…

Jenže…
Co je přáno vyvoleným, není přáno všem. Stačí porovnat požadavky MČ na pronájem jiných jejích objektů. Konkrétně například u pronájmu pozemků za účelem provozování parkoviště na Chvalské tvrzi MČ požaduje, aby nájemce investoval do oprav zázemí obsluhy parkoviště a úprav povrchů parkovacích stání částku 100.000 Kč. Ale z nájmu se nic odečítat nebude! Obdobný případ je i u nabízeného bytu č. 26 v bytovém domě v ulici Mezilesí čp. 2060. Zde případný nájemce bude muset na vlastní náklady provést tyto opravy: štukování a malba celého bytu, položení nového PVC v celém bytě, dodávka a montáž nové kuchyňské linky a sporáku, výměna WC, vany, umyvadla, všech baterií a obkladů, oprava a následná revize elektroinstalace.
Nechci zde opět hovořit o "malé domů", která v souvislosti s aktivitami Šance pro Počernice a paní starostky napadají člověka až příliš často… Jedná se ale o jednu zásadní věc. Stejné a rovné podmínky by měly platit pro všechny! Je to jeden ze základních principů občanské demokratické společnosti.

Výjimky, které se hodí jen "vyvoleným", nepatří ani do Horních Počernic, ani do celé české společnosti. A je jen na nás, jestli se dokážeme ozvat, nebo jim jen smutně přihlížet…
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 David Hýř David Hýř | 3. července 2014 v 21:51 | Reagovat

Hezký večer,

s článkem úplně souhlasím. Rovné podmínky by měly být pro všechny stejné, né jen pro "vyvolené"

Jano, pokračujte ve své skvělé práci. Doufám, že ostatní obyvatelé Horních Počernic konečně "otevřou oči" a budou více sledovat práci zvolených zástupců!

2 Hana Hana | E-mail | 4. července 2014 v 10:47 | Reagovat

Dobrý den, souhlasím. Měla by být rovnost pro všechny obyvatele.nechci se paní starostky zastávat, ale s bývalým panem starostou to  bylo podobně. Sice Horní Počernice navenek vzkvétají,ale..   Obyčejní obyvatelé na různé výhodné koupě a pronájmy nedosáhnou. Děkuji za Váš článek.

3 Daniel Daniel | 5. července 2014 v 11:11 | Reagovat

Dobry den,

Myslim, ze tento clanek zcela jasne deklaruje "kam az sahahaji dlouhe prsty pani starostky" otazkou ovsem nadale zustava,lze s touto situaci neco delat,nebo budeme jen prihlizet dusledkum, kde si vyssi moc buduje dobrou platfofmu po skonceni mandatu.
Verim , ze srdceryvny pisemny projev ,ktery jste mozna nasli ve svych schrankach o tom co se pani starostce povedlo a co ne, vezmete a hodite do kose.

Dekuji za tento clanek

4 sandra sandra | E-mail | 5. července 2014 v 12:16 | Reagovat

Přesně ,
souhlasím ,
navíc jsem sama pracovala 3 měsíce u Moravce ,
je mi 20 let ,
a myslíte si ,
že se paní starostka uráčila přijít na všechny pobočky - ne ,
jediná pobočka BĚCHORSKÁ byla jí obsazená a pak jen navštívila Hradec Králové pobočku.
Nestará se ani o chod poboček ,
o své zaměstnance ,
a ani o to ,
aby řešila finance -> mé kamarádce 21.2.2014 jsem dohodila brigádu na jeden večer v bowlingu u pekaře a ještě nedostala peníze ,
já za to dostala Xkrát od té kamarádky za to vynadáno a byť jsem jí tam poslala  samotnou ,
aby si pro ně došla ,
tak jí prý řekli ,
že mě neznají ,
a to byla poslední kapka.
Kdo mi ještě vadí tak je Natálie Rákosníková ,
má bývalá nadřízená.
Již více nemám co k dodat.

5 JH JH | 6. července 2014 v 15:59 | Reagovat

Stránky jsem navštívil na základě odkazu v tištěném HP zpravodaji a jen mi není jasné jak se Vám podařilo nechat toto otisknout :o) Jen tak dál, rád si přečtu článek bez pardonu.

6 Hopo Hopo | 11. července 2014 v 1:06 | Reagovat

[5]: Za inzerát jsem uhradila 1210,- korun, neotištění by znamenalo další příspěvek na mém blogu a zřejmě další stížnost :-)? Děkuji za Vaše slova,budu ráda, když u čtení blogu zůstanete... Jana Hájková

7 Hopo Hopo | 11. července 2014 v 1:08 | Reagovat

[4]: Moc díky za Vaše slova a odvahu se veřejně vyjádřit! Jana Hájková

8 adilat adilat | 12. července 2014 v 21:29 | Reagovat

Děkuji za odvahu, to se člověk dozvídá věci.

9 David David | 13. července 2014 v 17:11 | Reagovat

Konečně někdo nazval věci pravými jmény! Je zarážející, že paní starostce vadí herny v Počernicích, přitom větší zlo jsou zástavárny. A ty neřeší?! Stejně tak alkohol, který se nalévá mladistvým. Víte o tom, že nedávno byla volaná rychlá pomoc k nezletilé dívce, silně podnapilé?  Pejskař tu dívku našel před restaurací U Pekaře na bowlingu... Přijela i policie, ale má šanci zjistit, kdo té dívce naléval?

Co dodat, odvahu do dalších kauz, je jich u nás nebezpečně moc!

10 Wendy Wendy | 16. září 2014 v 19:49 | Reagovat

Máte muj velky obdiv a respekt! Preju pevne nervy a stale ostre lokty, pac na takove lidi je budete jeste hodne potřebovat.  Nicméně libi se mi Vas přístup a zpusob formulace, kterym nam "nevedoucim" otevirate oci. A přitom  dekorum, ktere si dokážete zachovat. :-)

11 waelder waelder | Web | 7. září 2016 v 8:10 | Reagovat

čsob půjčka kalkulačka :-P

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama