Dvorní zahradník, certifikován Šancí

14. září 2014 v 21:55 | Jana Hájková
Poslední dobou mi bylo často vytýkáno, že se svými články strefuji výhradně do "osobností" z řad sdružení Šance pro Počernice. Byla bych nerada, pokud by kritiku sdružení Šance kdokoliv vnímal jako hlavní důvod existence mého blogu. Cílem blogu je komentovat a upozorňovat na události, které se dějí ve veřejném životě, úřadu MČ, v souvislosti s Radou a zastupiteli samotnými.

Jak jsem předestřela v nedávném příspěvku, dalším tématem, které upoutalo mou pozornost, je péče o veřejnou zeleň v Horních Počernicích. Téma zcela bezelstné, bohužel pouze zdánlivě.
Za účelem prozkoumání stávající situace jsem se vypravila na místní úřad za osobami povolanými. Paní Bc. Lenka Tomsová a Jaroslav Píša během mé návštěvy vůči mně vystupovali velice vstřícně a přátelsky. Co naplat, když výsledek mého pátrání nebyl nikterak povzbudivý. Mohla jsem nahlédnout pouze do jednoho jediného smluvního dokumentu, který se k údržbě zeleně v Horních Počernicích aktuálně váže. Nebylo to z důvodu nepřipravenosti na straně zaměstnanců úřadu. Schůzku jsem měla dopředu domluvenou. Je to tak, že jiné dokumenty neexistují. Nebo o nich pan Píša ani paní Tomsová neví.


A co tedy na základě tohoto dokumentu o údržbě zeleně víme? Tak vězte, že:
- dokument je nazýván "Rámcová smlouva", dokument však náležitosti rámcové smlouvy postrádá, spíše má charakter špatně sepsané "obyčejné" smlouvy
- "počernickým arboristou" je pan Jan Rosa, manžel paní Ivy Rosové (Šance pro Horní Počernice)
- smlouva byla uzavřena na základě výsledku poptávkového řízení - porovnání či vyhodnocení však doložitelné není, alespoň zaměstnanci úřadu odpovědní za tuto oblast toho schopni nejsou
- "rámcová smlouva" je uzavřena na dobu neurčitou (ač toto právní řád neumožňuje) - přičemž do března 2014 nebyla smlouva potřeba vůbec?
- pan Rosa je oprávněn úřadu MČ fakturovat práce do výše 200.000,- Kč bez předchozí objednávky - a to "rámcová smlouva" neobsahuje ani ceník za typické a nejčastější úkony či hodinové sazby práce
- podmínky odbornosti, certifikace dodavatele, ošetření záruky, odpovědnost za škodu - tak toto byste již ve smlouvě hledali marně!


Proč paní Tomsová a pan Píša věří, že takto smluvně zajištěná péče o veřejnou zeleň garantuje úřadu MČ to nejvýhodnější řešení?

Obhajobou těchto zaměstnanců MÚ je jejich "…dlouhodobá zkušenost a spolupráce" … a je to dostačující?
Na seznamu certifikovaných arboristů je pro středočeský kraj minimálně 16 dalších podobných specialistů. Pokud by prostřednictvím webu MČ oslovila alespoň čtyři z nich, zcela jistě by vytvoření konkurenčního prostředí ovlivnilo výsledné řešení a pan Píša či paní Tomsová by byli schopni předložit objektivní porovnání nabídek a faktickou argumentaci pro volbu vítězného kandidáta.

Údržba veřejné zelně podstatnou mírou přispívá k pohodě a kvalitě života. Naše aleje a parky si kvalitní péči jistě zaslouží a občané Horních Počernic to bezpochyby ocení. Ve mně však přetrvává nepříjemný pocit a při každé procházce ve stínu počernických stromů se mi v mysl vkrádají pochybnosti o upřímnosti slov kandidátů Šance, kteří v jednom ze svých příspěvků v Hornopočernickém zpravodaji připomínají důležitost efektivního a transparentního hospodaření v oblasti údržby naší počernické zeleně. A tak nemohu tento článek uzavřít jinak než starým českým rčením "Komu se nelení, tomu se zelení".


Pro úplnost přikládám platby vyplacené za uplynulé období panu Rosovi (údaje platné k 07/2014)Rámcová smlouva po počernicku…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tom Tom | 15. září 2014 v 8:33 | Reagovat

Vsadím se, že Šance tento průšvih bude komentovat asi takto: "Co chcete, vždyť v Radě jsme za Šanci pouze 2 ze 7." :-) Ale když jde o domnělé nebo skutečné úspěchy, tak tam se Šance sama k nim ve svých předvolebních materiálech hlásí, aniž by přiznala jakýkoliv podíl koaličních partnerů. Inu, typická lidovecká vyčůranost...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama