Výsledky Otevřeno x Zavřeno 2014

22. září 2014 v 22:25 | Jana Hájková

Městská část Praha 20 - Horní Počernice byla nechvalně "oceněna" 12. ročníku soutěže otevřete.cz, která probíhá pod záštitou Otevřená společnost, o.p.s.

Otevřeno x Zavřeno hodnotí otevřenost úřadů a dalších institucí veřejné správy. Zejména hodnotí kvalitu poskytování informací občanům, otevřenost rozhodování, účast veřejnosti na rozhodování a svobodu šíření informací, jako je například whistleblowing nebo cenzura v radničních periodikách. Nominovány byly nejen klasické úřady, ale také firmy ovládané státem či krajem, obcí, a též veřejné nemocnice, školy, výzkumné instituce, profesní komory, zdravotní pojišťovny a další povinné subjekty.

Zcela nedůstojným výsledkem skončila naše radnice v letošním hodnocení otevřené společnosti v kategorii "Zavřeno" ve skupině "Svoboda projevu". V této kategorii veřejnost hodnotí případy, ve kterých činnost úřadů selhala. V hlasování veřejnosti se počernická radnice umístila na 2. místě (z celkem 14 nominovaných), a to se svou kauzou "PR poradkyně"! Překonal ji pouze Magistrát Ústí nad Labem, který byl nominován za postupné umlčení tamního Činoherního divadla vedením města.

O zařazení nominovaných kandidátů do soutěže rozhodovala komise Otevřené společnosti, o.p.s., vedená panem Oldřichem Kužílkem. Pan Oldřich Kužílek působí jako poradce pro otevřenost veřejné správy a ochranu soukromí, spolu s Michaelem Žantovským je autorem zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím.

Odborná porota a veřejnost svým hodnocením potvrdila pochybení, kterého se radnice Horních Počernic dopouští: Starostka Prahy 20 (Šance pro Počernice) zaměstnala redaktorku radničního periodika a zastupitelku (též Šance pro Počernice) navíc jako svou PR poradkyni. Členka zastupitelstva, nyní opět kandidující za vládnoucí uskupení "Šance pro Počernice", je nejen redaktorkou Hornopočernického zpravodaje (dohoda o pracovní činnosti), ale má s úřadem též dohodu o provedení činnosti na pozici "PR pracovnice". Kromě starostky (za stejné politické uskupení) a tajemnice o této smlouvě téměř celý rok nikdo nevěděl, nebyli informováni občané, ale ani sami zastupitelé. I někteří radní vyjádřili velké překvapení. Výstupy této PR činnosti nejsou nikde publikované ani dohledatelné (na webu není žádné tiskové prohlášení, po dobu 4 let nebyla žádná tisková konference).

Hodnocení nominace Horních Počernic a výrok Otevřené společnosti, o.p.s.:
"Vedle obcházení zákona, který zakazuje členství v zastupitelstvu zaměstnanci jmenovanému starostou (zde však nejde o jmenování, smlouvy uzavřela tajemnice) jde o flagrantní střet zájmů, byť právně ne zcela podchytitelný. Radniční periodikum řízené kandidující členkou zastupitelstva je zjevně v rozporu s obecným pojetím střetu zájmů a dobrými mravy. Od rozhodnutí o kandidatuře se měla vzdát role redaktorky. Skutečnost, že je dále skrytě navázána na starostku a rozpočet jako "PR pracovnice", problém posiluje, nehledě na absenci výstupů, což nasvědčuje pojetí této smlouvy jako politické "trafiky".

Kromě hlasování veřejnosti hlasovala i odborná porota a to v následujícím složení:
Daniela Drtinová Novinářka
František Korbel Advokát, právník
Vladimír Smejkal Soudní znalec
Břetislav Rychlík Režisér
Daniela Göttelová Místostarostka Černošic a držitelka ceny Bílá lilie 2011
Hana Marvanová Právnička a bývalá politička
Ema Sičáková Beblavá Předsedkyně správní rady Transparency International SK, Slovensko
Petr Kolman Učitel správního práva na PF MU v Brně
Tomáš Holenda Informatik, Katastrální úřad Praha
Jaroslav Winter President sdružení BMI březen měsíc internetu

I s výsledky hlasování odborné poroty vás brzy seznámíme!

Kompletní výsledky hlasování a další informace najdete na www.otevrete.cz

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Martina Martina | 23. září 2014 v 9:29 | Reagovat

Paní Hájková, tento článek se v pondělí 22.9. krátce objevil i na epocernice. Proč byl stažen?

2 Jana Hájková Jana Hájková | 23. září 2014 v 9:48 | Reagovat

Podle informací, které jsem dostala od pana Petra Rýpara (epocernice.cz) to bylo na žádost naší paní starostky Hany Moravcové. Bohužel bližší informace nemám,ale věřím, že nám důvod bude vysvětlen. Článek není hanlivý ani nikoho nepoškozuje,nepomlouvá, pouze zprostředkovává informace, které jsou zcela veřejně dostupné pro kohokoliv na www.otevrete.cz. Jana Hájková

3 Jana Hájková Jana Hájková | 23. září 2014 v 21:12 | Reagovat

Vysvětlení pana Petra Rýpara:

http://www.epocernice.cz/komunalni-politika/45-aktualne/965-2014-09-23-19-05-21.html

Jana Hájková

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama