Ptát se není troufalost ani nehoráznost.

28. února 2015 v 15:32 | Jana Hájková

V březnovém Hornopočernickém zpravodaji v rozhovoru paní starostky jsme se dočetli o jejím pohledu na současný zákon o poskytování informací č. 106/1999 Sb. Rozhovor postrádal skutečný dialog, sdělení starostky, že ptát se a dožadovat informací je v Horních Počernicích nehoráznost, troufalost a drzé obtěžování úředníků, bylo až příliš okaté.

Nevěřím tvrzení paní starostky, že existence zákona č. 106/1999 Sb. zaměstná na MČ Praha 20 jednoho úředníka na plný úvazek. Přesvědčit nás mohou čísla, která však v rozhovoru chybí… Mám za to, že pokud by informace byly pro občany lehce dohledatelné na webu městské části, razantně by ubyla administrativní zátěž, kterou paní starostka v rozhovoru zmiňuje. Zatím tomu tak není. Domnívám se, že by občané neměli být káráni za využívání svých práv, které jim platná legislativa nabízí. Oproti paní starostce mám s tímto zákonem velmi dobré zkušenosti. Občas jsem ale překvapena, jak odlišně se k němu různé úřady staví. Pro příklad uvedu Portál hl. města Prahy, který zveřejňuje nejen seznam všech odpovědí o poskytnutých informacích, ale také všechny smlouvy úřadem uzavřené.

A proč je u nás užitečnost zákona o poskytování informací zpochybňována? Komu vadí? Je přirozené, že tomu, kdo nemá zájem informace zveřejňovat a má k tomu své osobní důvody. Nevěřím tomu, že bez zmiňovaného zákona bychom se kdy vůbec dozvěděli, jaké jsou smluvní podmínky mezi MČ Praha 20 a společností Pekařství Moravec s.r.o. (Díky tomuto zákonu víme, že výše nájemného v bývalé trafice, dnes cukrárně společnosti Pekařství Moravec s.r.o., je z původních 10.000 Kč snížena na 5.000 Kč. Víme i to, že než si paní starostka objekt pronajala, prohlédla si ho, a tudíž dobře věděla, v jakém stavu objekt byl. Po rekonstrukci tohoto objektu ovšem požadovala odečet z nájemného o částku ve výši 457 tis. korun za rekonstrukci a tuto částku si bude odečítat z nájemného až do doby úplného uhrazení závazku.) V případě Magistrátu hl. m. Prahy je i taková smlouva umístěna na web, včetně dodatků. Další utajenou skutečností měla zřejmě zůstat i dohoda o pracovní činnosti s MČ Praha 20 na pozici "PR pracovnice" s paní zastupitelkou a redaktorkou Hornopočernického zpravodaje Danou Mojžíšovou. Nebýt zákona č. 106/1999 Sb. občanům, zastupitelům, ale i radním by zůstala téměř celý rok utajená. Je smutné, že kriticky laděný příspěvek, rádoby pojatý jako rozhovor o poskytování informací, je právě dílem těch, kterým existence tohoto zákona v loňském roce mediálně ani finančně rozhodně nepomohla. Smlouva s paní zastupitelkou Danou Mojžíšovou ze "Šance pro Počernice" na pozici PR pracovnice (na základě kterých MČ vyplácela měsíčně částky až 10.000,- korun) byla ke konci roku vypovězena. Druhá dohoda paní Dany Mojžíšové o pracovní činnosti s příspěvkovou organizací Chvalským zámkem na částku 18.000,- měsíčně (12x ročně) na pozici redaktorky toho zpravodaje, zatím trvá. Mají tedy důvod tento zákon chválit?

Znění zákona č. 106/1999 Sb., zdroj: SBÍRKA ZÁKONŮ ročník 1999, částka 39, ze dne 8.6.1999

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Pan jan Pan jan | 28. února 2015 v 17:41 | Reagovat

1😀

2 Ing.Jana Brzoňová Ing.Jana Brzoňová | E-mail | 9. března 2015 v 16:02 | Reagovat

Chtěla bych podpořit názor paní Hájkové, protože informace o smlouvách a jejich návaznosti na starostku nelze nikde vidět.
Např. Magistrát má elektronickou vývěsku, kde je možno dohledat stav smluv, zakázek i jejich průběh.
Také mám připomínku ke Zpravodaji, je sice hezké, že v článku paní Juklová pěje ódy, jak nám všichni závidí náš zpravodaj. Jen chci vědět proč se vydává na křídovém papíře, což je jistě ekonomicky nevýhodnější než ostatní části Prahy, kteří vydávají noviny na "novinovém" papíře.To v rámci zkvalitnění jednotlivých funkcionářů?nebo líbivé politiky?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama