Na každého stejný metr?

13. prosince 2015 v 14:00 | Jana Hájková

Bohužel ne v Horních Počernicích. Téma nikoliv nové, již po několikáté diskutované. Bohužel stále aktuální. Smluvní podmínky nájmu nebytových prostor Městské části Praha 20.

Na přetřes toto téma přišlo při prosincovém jednání zastupitelstva, na kterém provozovatel jedné z restaurací v areálu Chvalské tvrze (identitu můžete zjistit ze záznamu jednaní) vyjádřil svou nespokojenost, která pramení z absolutní neochoty Rady MČ k jednání o smluvních podmínkách nájmu.
K jeho iniciativě ho vedlo zjištění, že v areálu Chvalské tvrze nejsou nájemní podmínky nebytových prostor a pozemků s ohledem na cenu nájmů stejné. A to přesto, že pronajímatel je jeden, a to naše městská část.

Proč tomu tak je? Pokud bychom měli možnost nahlédnout do uzavřených nájemních smluv, odpověď na otázku si dohledáme. Zatím smlouvy zveřejněny nejsou. A to přes slib (naposledy při kampani, která doprovázela volby do Zastupitelstva hl. m. Prahy) naší paní starostky Hany Moravcové, která si zveřejnění veškerých smluvních vztahů vzala za svoji osobní odpovědnost. Možná to byly nenaplněné ambice a neúspěch v magistrátních volbách, že osobní odpovědnost proklamovaná v souvislosti s transparentností smluvních vztahů vzala bohužel za své i na úrovni Horních Počernic. Smlouvy zveřejněny dodnes nejsou.

Proto tímto vyzývám zastupitele, aby zadali úkol Kontrolnímu výboru ZMČ Praha 20:
Prověřit nájemní podmínky nebytových prostor a pozemků dlouhodobě pronajatých Městskou částí Praha 20.

Není to tak dávno, kdy jsme se na stránkách zpravodaje dočetli, jak společnost Pekařství Moravec, s.r.o. získala do pronájmu bývalou trafiku v Ratibořické ulici. A zajistila si při tom výhodné smluvní podmínky v podobě snížení nájmu odpočtem částky investované do rekonstrukce ve výši 457 tisíc. A ani další provozovna společnosti paní starostky neměla při uzavírání smluvního vztahu obvyklý průběh, tak, jak by se s ohledem na možný střet zájmů čekalo. Rada MČ se zabývala nájmem Pekařství Moravec, s.r.o. v části objektu Jívanská 635 pouhých sedm dní před ukončením nájmu a to na mimořádném jednání rady. Tehdy radní odsouhlasili částku 19 428 korun měsíčně za nebytový prostor o celkové výměře 192 m2. Až po té, kdy se zvedla vlna kritiky, rada pověřila paní místostarostku Mgr. Evu Březinovou k zajištění posudku nájemní ceny. A ejhle! Na dalším jednání už rada schválila částku jinou! Částku o 6 202 korun měsíčně vyšší. Dnes za pronájem prodejny potravin a lahůdek v ul.Jívanská platí společnost Pekařství Moravec, s.r.o. 25 630 korun za měsíc.

Článek není smutným povzdechnutím, že tak citlivé téma se v Horních Počernicích potýká s chronickými problémy, bez naděje na zlepšení, ani útokem na společnost, ve které je paní Moravcová jednatelkou.

Je to upozornění na nutnost a na povinnost zastupitelů, povinnost, která váže všechny zastupitele ke svým voličům, aby se nájemní podmínky nebytových prostor a pozemků pronajatých městskou částí prověřily a výsledky zveřejnily.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama