Seznam vykáceného dřeva za 600,- korun

31. května 2017 v 11:22 | Jana Hájková
Vykácené dřevo z pozemků městské části Praha 20 (a z pozemků svěřených do správy) se žádným způsobem neeviduje, neúčtuje, neinventarizuje, ale pokud budete chtít seznam vykáceného dřeva, zaplatit budete muset.

V roce 2015 bylo vykáceno celkem 19 dřevin o obvodu kmene nad 80 cm měřeného ve výšce 130 cm nad zemí (tzv. nadlimitní dřeviny), v roce 2016 13 dřevin. Odbor životního prostředí ÚMČ Praha 20 vydal na základě žádosti odboru místního hospodářství ÚMČ Praha 20 k vykácení těchto stromů povolení. Dřevin, které byly vykácené bez povolení (např. z důvodů pěstebních, ohrožení života a zdraví) je ještě více: r. 2015 bylo vykáceno celkem 21 dřevin, r. 2016 29 dřevin.

Za roky 2015 a 2016 bylo na pozemcích městské části Praha 20 (a na pozemcích svěřených do správy) vykáceno celkem 82 dřevin, které měly ve výšce 130 cm nad zemí obvod kmene více než 80 cm!
§ 8 Povolení ke kácení dřevin
(1) Ke kácení dřevin je nezbytné povolení orgánu ochrany přírody, není-li dále stanoveno jinak. Povolení lze vydat ze závažných důvodů po vyhodnocení funkčního a estetického významu dřevin.


(2) Povolení není třeba ke kácení dřevin z důvodů pěstebních, to je za účelem obnovy porostů nebo při provádění výchovné probírky porostů, při údržbě břehových porostů prováděné při správě vodních toků.... atd.

(4) Povolení není třeba ke kácení dřevin, je-li jejich stavem zřejmě a bezprostředně ohrožen život či zdraví nebo hrozí-li škoda značného rozsahu. Ten, kdo za těchto podmínek provede kácení, oznámí je orgánu ochrany přírody do 15 dnů od provedení kácení.

Za vyhledání 82 dřevin z roku 2015 a 2016 si ÚMČ Praha 20 inkasoval 600,- korun, zaměstnanec úřadu údajně musel vyzvedávat dokumentaci (pořadače se spisy) z archivu úřadu, který se nenachází v budově kanceláří odboru místního hospodářství ÚMČ Praha 20. Údajně bylo nutno studovat průběh projednávání žádosti, zápisy z místního šetření. Proč zaměstnanec nezpracovával informace v elektronické podobě, které má jistě k dispozici, nevím. Možná se zaměstnanec úřadu domníval, že když bude požadovat zcela neadekvátní částku za vyhledávání vykácených stromů, odradí mě od získání informací a nic mi poskytovat nebude muset. Částku jsem uhradila, úřad mi informace poskytnout musel, jen do spisu mi nahlédnout neumožnil. Zda je nebo není částka adekvátní posoudí nadřízený orgán Magistrát hlavního města Prahy. Než se tak stane, tak se zkusme zamyslet, kde může vykácené dřevo být?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama